Oświadczenie

Dnia 25 kwietnia na naszym obiekcie basenowym, niecka dużego basenu, około godziny 9.30 nastąpiło zdarzenie podtopienia dziewczynki lat 9, z III klasy pływackiej Sportowej Szkoły Podstawowej numer 2 w Tczewie.

Pierwszą osobą na niecce, która zauważyła nietypowe zachowanie dziewczynki w wodzie był jej kolega z grupy pływaków Tymoteusz. Chłopiec wyłowił ją na powierzchnię, po czym przetransportował na skraj niecki i wyciągnął na tzw. plażę, teren wokół basenu.

W tym czasie na dużym basenie, zgodnie z obowiązującymi procedurami, miała dyżur dwójka ratowników. Niestety nie zauważyli niezwłocznie zaistniałej sytuacji. Po zaalarmowaniu ratowników jeden z nich udzielił dziewczynce pierwszej pomocy i podał tlen. Po wyciągnięciu z wody dziecko było przytomne i oddychało samodzielnie. Drugi z ratowników wezwał karetkę pogotowia, która przybyła po 7 minutach. Obsługa karetki przejęła opiekę na dziewczynką. Z naszych informacji wynika, że dziecko po obserwacji zostało już wypisane ze szpitala w stanie dobrym.

W związku z zaistniałą sytuacją zarząd spółki ukarał ratowników, który pełnili dyżur w chwili zdarzenia oraz ich zwierzchnika karą nagany za niedopełnienie obowiązków i nieprzestrzeganie uregulowań obowiązujących w TCSIR mających zagwarantować bezpieczeństwo osób korzystających z basenów.

Zarząd Spółki bardzo dziękuje i docenia zimną krew młodego Tymka, który jako pierwszy zareagował i ratował swoją koleżankę. Podziękowaliśmy mu już w dniu zdarzenia i dziękujemy również w tym oświadczeniu. Tymek jesteś naszym bohaterem!

W związku ze zbliżającym się okresem letnim i spędzaniem czasu wolnego na wodą apelujemy do Wszystkich. Pamiętajcie, że woda to żywioł i jest nieprzewidywalna. Na każdym akwenie wodnym, basenie, jeziorze, morzu czy rzece powinniśmy przede wszystkim włączyć wyobraźnię. Musimy zdawać sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, trochę jak z jazdą samochodem. Na bok trzeba odłożyć arogancję, chęć pochwalenia się swoimi zdolnościami albo udowodnieniem sobie, że coś uda mi się zrobić. Powinniśmy przede wszystkim stosować się do regulaminu, słuchać poleceń ratownika i opiekuna. Mieć na uwadze to, że w wodzie jest wiele osób, jest głośno i reakcja niosących pomoc nie zawsze może być natychmiastowa. Hałas i duże skupisko osób powodują to, że nie zawsze widać i słychać, kiedy ktoś potrzebuje pomocy. Dlatego tak ważne jest, aby porzucić brawurę.

Prezes Zarządu

Piotr Wojciechowski

Skip to content